Jak dbać o sprzęgło hydrokinetyczne? Serwis i konserwacja

Sprzęgło hydrokinetyczne jest obecnie stosowane przede wszystkim w automatycznych skrzyniach biegów. Pozwala ono na uzyskanie takie parametrów jak: zdecydowanie cichsza jazda auta, łagodny rozruch, płynne przenoszenie momentu obrotowego przez silnik, czy też tłumienie drgań momentu obrotowego. Gdy jednak dojdzie do usterki sprzęgła hydrokinetycznego, to komfort przemieszczania się autem staje się zdecydowanie niższy niż dotychczas. W związku z tym faktem zaleca się dbanie o nie, przeprowadzenie regularnej konserwacji i przede wszystkim niezwlekanie z koniecznymi naprawami.

Konserwacja sprzęgła

Jeśli chodzi po konserwację sprzęgła hydrokinetycznego, to dobrze jeśli będzie ona przeprowadzana regularnie w doświadczonym warsztacie samochodowym. Konieczna jest również wymiana oleju. Z pewnością nie jest to element, który powinniśmy próbować naprawiać samodzielnie. Sprzęgło wykorzystywane w automatycznych skrzyniach biegów jest urządzeniem skomplikowanym, wymaga wiedzy i doświadczenia. W związku z tym jeśli tylko zauważymy, że pogarsza się komfort prowadzenia naszego samochodu, powinniśmy zgłosić się do specjalisty.

Naprawa i konserwacja

W przypadku sprzęgła hydrokinetycznego w wielu przypadkach nie ma potrzeby kupna i wymieniania części na nową. Często wystarczające jest przeprowadzenie jego regeneracji. W tym celu konieczne jest dostanie się do sprzęgła, jego dokładne wyczyszczenie i zdiagnozowanie dokładnej usterki i jej skali, następnie można wymienić mniejsze podzespoły, co pozwala na znaczną oszczędność.

Okazuje się więc, że jeśli wybierzemy odpowiedni warsztat, to naprawa i diagnostyka automatycznej skrzyni biegów, w tym również sprzęgła, wcale nie musi być bardzo droga. Pamiętajmy jednak o regularnej i dokładnej diagnostyce oraz o działaniach, których stosowanie może przyczynić się do zapobieżenia awarii. Czasem lepiej przeprowadzić mniejszą naprawę wcześniej niż oczekiwać na większe uszkodzenie, co będzie powiązane oczywiście z kosztami.

DNIS Paweł Gajda

W związku z dynamicznym rozwojem zapraszamy do współpracy serwisy samochodowe specjalizujące się w naprawach automatycznych skrzyń biegów oraz sprzęgieł hydrokinetycznych.

DNIS
Logo