Najczęstsze przyczyny awarii automatycznych skrzyń biegów

Automatyczna skrzynia biegów ma niewątpliwie sporo zalet. W związku z tym użytkowników, którzy zdecydowali się na samochód z automatyczną skrzynią biegów, stale przybywa. Jednak bez względu na to, jaki samochód posiadamy, jeśli zaobserwujemy nawet najmniejsze objawy, które mogą oznaczać uszkodzenia skrzyni biegów, nigdy ich nie bagatelizujmy. Zwlekanie z wykonaniem napraw może skutkować koniecznością poniesienia wysokich kosztów skomplikowanych napraw. Zobaczmy, jakie są najczęstsze przyczyny awarii popularnych „automatów”.

Czym jest i jak działa automatyczna skrzynia biegów?

Można powiedzieć, że automatyczna skrzynia biegów to najważniejsza część układu przeniesienia napędu. Skrzynia taka to urządzenie, które samoczynnie zmienia biegi, bez manualnej ingerencji kierującego. Jak sama nazwa wskazuje, automatyczna skrzynia biegów samoczynnie redukuje biegi w zależności od ilości obrotów silnika. Prócz tego, od skrzyni manualnej odróżnia ją także zastosowane sprzęgło. W automacie stosowane jest głównie sprzęgło tak zwane hydrokinetyczne, które zgodnie z nazwą działa na zasadzie przepływu cieczy. Odpowiedni przepływ płynów – jak olej, emulsja bądź woda, umożliwia ruch obrotowy, dzięki któremu praca jest napędzana samoczynnie w zależności od prędkości. Stopniowo coraz częściej stosuje się przekładnię hydrokinetyczną, która różni się tym, że potrafi w odpowiednich warunkach zwiększyć moment obrotowy, który jest przekazywany do skrzyni.

Przyczyny awarii automatycznej skrzyni biegów

Jedną z głównych przyczyn awarii skrzyni automatycznej jest jej niewłaściwa obsługa, a precyzyjnie mówiąc, błędy przy wymianie oleju w takiej skrzyni. Należy to robić często i przeważnie zgodnie z zaleceniami producenta skrzyni, a nie samochodu! Ważne jest także to, aby olej był właściwie dobrany, czyli dostosowany do rodzaju skrzyni. W żadnym wypadku nie można zastępować go innym niż wskazany. Przy tym wymiana oleju powinna odbyć się podczas pracy silnika, ponieważ wtedy zmienia się cały olej, a nie tylko jego część. Olej, który pozostałby w skrzyni, traci swoje właściwości i może prowadzić do dużej usterki. Przemilczmy już fakt, że niektórzy w ogóle nie wymieniają oleju w automatycznej skrzyni biegów. Trzeba pamiętać także o uzupełnianiu płynu chłodniczego, aby uniknąć przegrzania. Inny częsty powód awarii automatycznych skrzyni to brak specjalistycznych przeglądów. Skrzynia, jak zresztą wiele innych elementów mechanicznych, podlega eksploatacji i po prostu się zużywa. Czasem ciężko zauważyć, że ze skrzynią coś zaczyna się dziać, a nawet drobne zakłócenia w pracy przekładni skrzyni biegów mogą spowodować bardzo poważne awarie. Musimy być świadomi, że w tak precyzyjnym urządzeniu jak skrzynia, nawet najmniejsze elementy, choćby opiłki żelaza, mogą odbić się bardzo negatywnie na żywotności całej skrzyni. Innym problemem mającym wpływ na awarie automatu, są warunki pogodowe. Dotyczy to głównie skrzyń automatycznych z elektronicznym układem sterowania. Wszelkie elementy, z których składa się skrzynia biegów, z czasem ulegają zniszczeniu, a w połączeniu z błotem czy solą proces ten odbywa się szybciej. W niskich temperaturach ucierpieć mogą między innymi czujniki zawierające wiązki elektryczne. Wspominaliśmy już o niewłaściwej obsłudze, ale równie niebezpieczne dla skrzyni automatycznej jest niewłaściwe jej użytkowanie. Przykładem może być brak używania trybu neutralnego, stojąc w korkach, co sprawia, że olej przegrzewa się, pozostając pod wysokim ciśnieniem, a to nie wróży nic dobrego dla skrzyni. Pamiętajmy, że automatyczna skrzynia biegów w ogóle jest bardzo wrażliwa na przegrzanie. Do tego automat to nie jest sprzęt dla narwańca albo kierowcy, który lubi sportową jazdę. Ruszanie z piskiem opon, szarpanie i tym podobne niezbyt mądre zachowania na drodze powodują przyspieszone zużycie automatycznej skrzyni biegów, a w konsekwencji jej awarię.

Bez względu na to, co może być przyczyną awarii automatycznej skrzyni biegów, nie zapominajmy, że prawie każdą z nich da się naprawić. Ważne jest jedynie to, aby takiej naprawy dokonała profesjonalna firma, która specjalizuje się w awariach automatów. Dzięki temu skrzynia dostanie nowe życie, a my będziemy dalej cieszyć się przyjemnością jazdy samochodem z automatyczną skrzynią biegów.

DNIS Paweł Gajda

W związku z dynamicznym rozwojem zapraszamy do współpracy serwisy samochodowe specjalizujące się w naprawach automatycznych skrzyń biegów oraz sprzęgieł hydrokinetycznych.

DNIS
Logo