Różnica między naprawą a regeneracją sprzęgła hydrokinetycznego

Opisując temat regeneracji oraz napraw sprzęgła hydrokinetycznego, należy najpierw wspomnieć o tym, iż poruszanie się samochodem, który ma uszkodzone sprzęgło, jest bardzo niebezpieczne.

Zacznijmy przede wszystkim od naszego zdrowia, które niewątpliwie możemy narazić w ten sposób na szwank, ponieważ awaria tego elementu doprowadzi w najmniej spodziewanej sytuacji do wypadku drogowego. Jeżeli chcemy uniknąć takich sytuacji, to powinniśmy również zwrócić uwagę na pewnego rodzaju sygnały, jakie docierają z naszego auta tak, aby skutecznie rozpoznać możliwą awarię sprzęgła. Wśród tego typu objawów, z jakimi możemy się spotkać, są między innymi szarpanie lub inny rodzaj nierównej pracy skrzyni biegów, a także nietypowe dźwięki dochodzące z wnętrza samochodu.

Naprawa czy regeneracja?

Kiedy podejmiemy już decyzję o tym, że należy w sposób profesjonalny zająć się stanem naszego sprzęgła hydrokinetycznego, powinniśmy poznać pewnego rodzaju różnice, jakie dotyczą napraw oraz regeneracji tego elementu. Otóż w przypadku naprawy możemy mówić tutaj przede wszystkim o usunięciu przyczyny awarii poprzez wymianę uszkodzonego elementu sprzęgła (może to być na przykład konwerter). Mówiąc zaś o regeneracji możemy zaznaczyć, iż jest to opcja, w której wszystkie elementy sprzęgła zostają przeczyszczone, jak również poddane wymianie określonych podzespołów w taki sposób, aby nie zaistniała konieczność wymiany całej tej części.

Proces regeneracji sprzęgła hydrokinetycznego rozpoczyna się zazwyczaj od rozcięcia obudowy oraz rozebrania urządzenia na najdrobniejsze części w celu sprawdzenia ich pod kątem technicznym. Kiedy etap ten jest zakończony, następuje wymiana zużytych elementów oraz złożenie i zespawanie sprzęgła. Oczywiście każde tego rodzaju prace spawalnicze należy dokładnie sprawdzić pod kątem szczelności i w związku z tym przeprowadza się tak zwany test zanurzeniowy w celu wykrycia ewentualnych problemów z tym związanych. Gdy mamy już pewność co do szczelności sprzęgła, powinniśmy zająć się sprawdzeniem jego wymiarów oraz wyważeniem, co zakończy proces regeneracji tego elementu. Różnicą w procesie naprawy oraz regeneracji sprzęgła jest oczywiście także cena za te obie usługi.

DNIS Paweł Gajda

W związku z dynamicznym rozwojem zapraszamy do współpracy serwisy samochodowe specjalizujące się w naprawach automatycznych skrzyń biegów oraz sprzęgieł hydrokinetycznych.

DNIS
Logo